top of page

video: Yhden jalan kyykkyhaaste

Päivitetty: 13. helmik. 2020

Koulutettujen hierojien liiton hallituksen kolme miesjäsentä aloittivat viime keväänä Äijät Kuntoon 2020 -projektin ja pyysivät minua heidän valmentajakseen.


Viime viikonloppuna syksyn opintopäiviltä Oulusta pois lähtiessämme yksi näistä Äijistä ehdotti, että antaisin heille jonkin liikehaasteen. Oli helppo valita ensimmäinen liikehaaste, koska kyykky on minusta yksi tärkeimmistä, ellei se tärkein toiminnallinen liike. Jos kyykkääminen nimittäin rajoittuu, se rajoittaa meidän toimintaa ja elämää.


Videolla käyn läpi yhden jalan kyykyn tuolille joka on erinomainen liike yhden jalan voiman ja tasapainon harjoittamiseen. Kokeile, se ei välttämättä ole ihan niin helppo liike kuin aluksi voisi kuvitella. Mutta säännöllisesti yhden jalan kyykkyä harjoittelemalla, huomaat melko nopeasti kehitystä. Jos liike tuntuu liian haastavalta, voit aloittaa tekemällä aluksi vain alaslaskeutumista (eksentrinen vaihe).



Tsemppiä treeniin!

#kunnonhaaste

44 katselukertaa0 kommenttia

Viimeisimmät päivitykset

Katso kaikki
bottom of page